Ateş Köyoğlu

Ateş Köyoğlu 1939-2004

1939 yılında Kastamonu'nun İnebolu ilçesine bağlı Çatalzeytin'de doğdu. İlk ve ortaokulu Tosya'da, liseyi İstanbul Beyoğlu Erkek Lisesi'nde okudu.

Ankara Meslek Yüksek Okulu Kütüphanecilik Bölümü'nden mezun oldu. İlk ve ortaokul yıllarında yöredeki bağlama ustalarından ders alarak müziğe ilk adımını attı. Müzik çalışmalarını sürdürdüğü lise yıllarında ilk amatör çalışmalarına başladı. Bu yıllarda faklı sanatçıların saz ekibinde konser ve turnelere katıldı. 1969 yılında İstanbul Radyosu'nda açılan sınavı kazanarak TRT'de stajyer saz sanatçısı olarak göreve başladı.

TRT'de Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Topluluğu'na Nota ve Solfej Hocalığı, Erzurum, Antalya, Diyarbakır Bölge Radyoları'nda Türk Halk Müzigi Şefliği, TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müziği ve Oyunlar Müdürlüğü'nde Uzmanlık görevlerinde bulundu.

1981'de TRT'den değişik kurumlara gönderilen 101 yayın görevlisi arasında yer aldı ve memur statüsüyle Köy İşleri Bakanlığı Toprak-Su Araştırma Enstitüsü'ne atandı. On bir yıl burada görev yaptıktan sonra 1992'de İdari Mahkemeninin kararıyla yeniden TRT'ye döndü ve vefat tarihi olan 14 Temmuz 2004'e kadar da İzmir Bölge Radyosu Türk Halk Müziği Uzmanı olarak görev yaptı.

Arşivi, 2019 yılında kızı Özlem Köyoğlu tarafından kütüphaneye bağışlanmıştır. Arşivde Türk Halk Müziği yaprak notaları ve nota defterleri yanı sıra çeşitli konulardaki Türk Halk Müziği araştırmalarını içeren belgeler bulunmaktadır. Arşivinden Ateş Köyoğlu'nun fotoğraflarına erişmek de mümkün.