Nevin Demirdöven

1925 yilinda Izmir Bayındir'da dogdu. Biri erkek digeri kız olmak üzere 2 kardeşi bulunmaktaydı. Babasını 7 yaşında kaybetti. İlkokulu Bayındir'da bitirdikten sonra İzmir'de Ortaokulu okudu ve sonrasında İzmir Kız Lisesi'ne devam etti. Küçük yaşlardan beri Türk Sanat Musikisi'ne merakı vardı. Sesinin güzelliği ailesi ve çevresinde bilinir ve sık sık okul müsamerelerinde şarkı söylemesi istenirdi. Kendisi de bu durumdan çok mutlu olurdu. Hatta ailesi Atatürk'e sesini dinlettirebilmeyi çok arzu etmisti

İstikbaline ve hayallerine kavuşabilmek için ettiği duaları bir gün gerçek oldu. Lise 1. sınıftayken Ankara Radyosu'nun açtıgı sınava girdi, 300 kişinin katildig bu sınavı birincilikle kazandı ve Ankara'ya davet edildi. Anneanesiyle birlikte Ankara'ya yerleşti. Böylelikle Ankara Radyosundaki kariyeri 1946'de başlamiş oldu. Ilk solo programını 1947 senesinde bir yılbaşı gecesi yaptı. İlk sarkısı Serif İçli'nin "Hicran yine hicran mı, bu aşkın sonu söyle" isimli hüzzam şarkısıydı. En sevdigi makam hüzzamdı. Bu ilk şarkısını aynı zamanda İstanbul Hadımköy'de görevli Topçu Üsteğmen Hasan Demirdöven de dinlemişti. Kendisi de Türk Sanat Musikisine gönül vermiş, hatta Hakkı Derman'dan keman dersleri alryordu. Bu sesin büyüsüne kapılan genç üsteğmen kendisine defalarca mektup yazarak hayranlığını dile getirmekteydi. Bir gün tanişmak umuduyla yazdığı mektuba olumlu cevap alınca, doğruca Ankara'ya gitti ve sadece sesini tanidiği Nevin hanımın kendisini ilk kez görecekti. Nevin Hanim da genç üstegmeni.

Sadece elinde tasiyacadi beyaz gülleri görerek taniyacagi Hasan beyi karşılamak üzere gara gitti ama ne yazık ki geç kalmış, garda kimsecikler kalmamıştı. Ama Hasan Bey doğruca Nevin Hanımın anneannesiyle birlikte yaşadığı eve giderek kendisiyle tanışmayı başardı. Birbirlerine duyduklar sevgi ve aşk kısa zamanda evlilikle sonuçlandı. 1948’in 25 Haziran’ında evlendiler. 1954 yılında tek kızı Müzeyyen Demirdöven doğdu. Kızından Duygu ve Begüm adında iki torunu vardır.

Mesut Cemil, Rusen Kam, Hail Bedii Yönetken, Nurullah Taşkıran, Nuri Halil Poyraz gibi kıymetli hocalardan aldığı egitimlerle kariyerinde başarıyla ilerledi. Zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafindan konser vermek üzere sık sık Cumhurbaşkanlığı köşküne davet edildi ve Cumhurbaşkanı tarafından takdir edildi.

Gerek gazino, gerek yurt içi ve yurt dışı konserleri vererek yoğun bir tempo ile çalıştı. Hayranları, sevenleri çok oldu. 1990 senesinde Ankara Radyosu’ndan İstanbul Radyosu'na tayinini isteyerek kızının ve torunlarının yakınında olmak istedi. İşine bağlılığı, dakikligi ve titizliğiyle bilinen Nevin Hanım, kariyerine İstanbul Radyosunda devam etti. 1996 senesi Eylül 15’de emekli oldu. 2015 ylında vefat etmiştir.

Sanatçının arşivi, 2019 yılında kızı Müzeyyen Demirdöven tarafından Prof. Dr. Ruhi Ayangil aracılığıyla İTÜ Osmanlı Türk Müziği Çalışma Grubu (OTMAG)’a verilmiş, 2022 yılında OTMAG tarafından arşivin proje kapsamında değerlendirilmesi uygun görülmüş ve kütüphaneye teslim edilmiştir. Arşivde sanatçının kendi repertuarını yansıtan 4000’in üzerinde nota, çeşitli yazışmaları ve fotoğrafları bulunmaktadır.