Selahattin İçli

Selâhattin İçli 1923-2006

1923 yılında Beşiktaş’ta doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla bulundukları Susurluk’ta ilkokulu, Balıkesir’de ortaokul ve liseyi bitirerek İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1949 yılında mezun olarak muhtelif kamu ve özel kuruluşlarda hekimlik yaptı. 1981’de son görev yeri olan SSK İstanbul Hastanesi Başhekim yardımcılığından ayrılarak İstanbul Türk Mûsıkisi Devlet Konservatuarı’nda Öğretim Üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

Müziğe babası İbrahim İçli ve amcası ünlü bestekar Şerif İçli’nin teşvikleri ile başladı. 17 yaşında yaptığı ilk bestesinin Şerif İçli tarafından beğenilmesi üzerine bestekarlığa şevkle devam etti. 1942 yılında büyük hayranlık duyduğu babasının da yakın arkadaşı olan Selâhattin Pınar ile tanıştı. Her hafta evinde ziyaret ederek feyz aldığı bu ünlü bestecimizden yararlandı. 1943-1953 yılları arasında Üniversite Korosu’na ve Kanuni Ekrem Karadeniz’in özel derslerine devam etti. Konservatuar’ın İTÜ’ye bağlanması üzerine 1986 yılında Profesör ünvanını alan İçli, Kompozisyon Bölüm başkanlığına tayin edildi. Yeni bir anlayışla eserler besteledi. Eurovizyon beste yarışmalarına katıldı. Çeşitli ansiklopedi, mecmua ve gazetelerde makale, fıkra, araştırma ve eleştiri türünde çok sayıda yazısı yayımlandı. Selâhattin İçli, 14 Ekim 2006’da vefat etmiştir.

Biyografi bilgileri, 1998 yılına ait “Melihat Gülses ve Serdar Kaşıkçılar Konseri” program kitapçığından alıntılanmıştır.

Arşivinde kendisine ait “Türk Musikisi” başlıklı köşe yazılarının yer aldığı gaze kupürleri bulunmaktadır.