Selma Ersöz

Selma Ersöz 1940-2017

Sanatçı, 1940 yılında İstanbul Feneryolu’nda doğdu. Erenköy kız lisesinde okurken İstanbul Belediye Konservatuarına öğrenci olarak girdi. Başta Munir Nureddin Selçuk olmak üzere, Şefik Gürmeriç, Sâbite Tur Gülerman, Şive Ölmez ve Göksel Baykurt gibi hocalarla çalıştı. 1964 yılında TRT İstanbul Radyosu’na profesyonel ses sanatçısı olarak katıldı. 1965’de de İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi İcra Heyetinde görev aldı. Her iki kurumdaki görevini başarı ile sürdürdü, yurt içi ve yurt dışı birçok konsere solist olarak katılan Ersöz klasik ekolden yetişmiş güçlü bir icracı olarak 45 yıl boyunca Türk Müziğine hizmet etmiştir. Selma Ersöz, 9 Ocak 2017 günü, İstanbul’daki evinde kalp krizinden vefat etmiştir.

Sanatçının arşivi, Prof. Dr. Ruhi Ayangil aracılığıyla İTÜ Osmanlı Türk Müziği Çalışma Grubu (OTMAG)’a verilmiş, 2022 yılında, OTMAG tarafından arşivin proje kapsamında değerlendirilmesi uygun görülmüş ve kütüphaneye teslim edilmiştir. Arşivde sanatçının kendi repertuarını yansıtan notaları yanı sıra efemeraları ve fotoğrafları bulunmaktadır.

Biyografi bilgileri, 1985 yılına ait 13. Uluslararası İstanbul Festivali, Ayangil Türk Müziği Orkestrası ve Korosu konser programından ve https://www.salihbora.com/sanatcilarimiz/ses-sanatcilarimiz/selma-ersoz/ sitesindeki bilgilerden alıntılanmıştır.